Симптоми та ознаки раку молочної залози

Рак грудей входить до числа найпоширеніших у світі онкологічних захворювань. Серед жіночих злоякісних пухлин патологія посідає перше місце. Пухлина часто зустрічається в репродуктивному віці. Тому кожна жінка повинна знати основні симптоми рака молочної залози, щоб вчасно його виявити, звернутися до лікаря й отримати своєчасне лікування. Адже в цьому випадку онкологам вдається не тільки повністю вилікувати захворювання, а й уникнути повного видалення молочної залози.

Перші симптоми раку грудей  

Часто хворобу не вдається виявити на ранніх стадіях, оскільки починається рак грудей зазвичай без симптомів. Крім того, жінка може не надавати їм великого значення і тривалий час не звертатися до лікаря, хоча пухлина продовжує збільшуватися. За раку грудей перші ознаки в більшості випадків можна виявити лише пальпаторно (під час промацування молочної залози). Видимих змін на шкірі або зміни форми грудей зазвичай не відбувається, якщо пухлина перебуває всередині протоки і має діаметр менше 5 см. У разі раку грудей перші симптоми жінки зазвичай виявляють у себе самі. Це може бути:

  • Збільшення однієї залози в розмірах.
  • Зміщення її вгору або в бік.
  • Збільшення рухливості одних грудей або їх фіксація, що обмежує рухливість.
  • Втягнення соска, зміна його форми, поява висипу або виразок.
  • Виділення із соска (це може бути кров, гній, молозиво).
  • Зміна стану шкіри над молочною залозою – її опуклість, натяг або набряклість.
  • Локальне розширення кровоносних судин над однією з ділянок молочної залози.
  • Наявність мокнучих поверхонь.
  • Почервоніння шкіри.

Іноді перші ознаки раку грудей – це симптоми інтоксикації та збільшення пахвових лімфовузлів. Особливо у випадках, коли молочні залози мають великі розміри. Тоді зміни в них візуально починають визначатися набагато пізніше.

У разі раку грудей ранні симптоми мають стати приводом для звернення до лікаря і проходження діагностики. Цілком імовірно, що виявлені ознаки не свідчать про злоякісну пухлину, а говорять про мастопатію, запалення молочної залози або доброякісне новоутворення. Але все ж краще переконатися в цьому, щоб у разі раку не допустити його перехід у стадію, коли лікування стає малоефективним.

Суб’єктивні ознаки раку грудей у жінок  

Суб’єктивними при раку грудей вважаються ознаки, які базуються на відчуттях жінки. Фактично, це скарги, з якими пацієнтка звертається до лікаря-мамолога або онколога.

Основні суб’єктивні ознаки раку грудей:

  • Тягнучі відчуття в молочній залозі.
  • Свербіж у разі раку грудей спостерігається за набряклості шкіри, появі висипань на соску.
  • Можливі ознаки інтоксикаційного синдрому в разі раку грудей: температура, нудота.
  • В рідкісних випадках спостерігається біль.
  • Жінки також можуть скаржитися на набряк молочної залози, виділення з сосків.

У більшості випадків проявляється рак грудей тільки на пізніх стадіях. Тому для своєчасної діагностики потрібне об’єктивне обстеження.

Чи болять груди при наявності раку?

Часто пацієнтки запитують у лікаря, чи болять груди при раку. Деякі з них вважають, що наявність болючих відчуттів у молочній залозі є ознакою злоякісної пухлини. Але це не так.

Якщо у вас болять груди, скоріше це дисгормональні процеси викликають цей симптом, ніж рак. Бо болять груди при раку зазвичай уже на пізніх стадіях, коли факт наявності пухлини визначається і за іншими клінічними ознаками.

Але бувають форми захворювання, коли груди при раку грудей болять. Це насамперед набряково-інфільтративна форма. Вона супроводжується запальним процесом. З цим пов’язаний біль при раку грудей. В інших же випадках больовий синдром з’являється тільки на пізніх стадіях, коли новоутворення досягає великих розмірів. У цьому випадку починається розпад пухлини, можливі крововиливи в неї. Новоутворення здавлює нерви і навколишні тканини, провокуючи больові відчуття.

Які симптоми при раку грудей виявляються об’єктивно?  

Найбільше значення мають об’єктивні ознаки та симптоми при раку грудей. Тобто, ті, які виявляє лікар під час огляду і промацування молочних залоз.

У більшості випадків на ранніх стадіях рак грудей симптомів практично не має. Основним із них залишається наявність пальпованого новоутворення молочної залози. Проте в деяких випадках деякі симптоми раку грудей у жінок можуть не тільки допомогти визначити сам факт наявності злоякісного новоутворення, а й припустити його гістологічну форму і розташування.

Обстежуючи жінку, лікар звертає найбільшу увагу на:

  • Форму молочних залоз Їхню симетрію.
  • Стан сосків Їхнє розташування.
  • Зміну шкіри молочної залози.
  • Її зміщуваність (один із симптомів раку грудей – фіксація шкіри над пухлиною).
  • Стан пахових лімфовузлів.
  • Функцію руки на боці передбачуваного ураження і стан грудних м’язів.

На огляді лікар нерідко виявляє почервоніння шкіри молочної залози. Воно може бути локальним або тотальним. Пухлина, що пальпується, буває фіксована до грудної стінки і не завжди зміщується. Шкіра над нею не тільки гіперемована, але часто набрякла.

Розвивається такий симптом раку грудей як «лимонна кірка». Набряк і почервоніння може поширюватися на шкіру руки. Іноді на молочній залозі з’являються виразки. Під час пальпації визначаються ущільнення у вигляді вузликів або дифузне (рівномірне) затвердіння тканини грудей.

У разі раку Педжета, який вражає сосок, виявляються висипання або мокнучі плями на ареолі. Розрізняють такі клінічні форми цього захворювання:

  • Псоріазоподібна – поява бляшок і лусочок.
  • Екзематозна – мокнуча екзема на ареолі або висипання.
  • Виразкова – характеризується появою виразки.
  • Пухлинна – у зоні соска візуалізується пухлиноподібне утворення.

Добре помітні зовнішні ознаки раку грудей з’являються при гострих формах злоякісного процесу. Вони вважаються найбільш несприятливими в прогностичному плані.

У цьому разі при раку грудей шишка в молочній залозі навіть не завжди виявляється, оскільки інші симптоми виражені більш суттєво:

  • Підвищення температури тіла та загальні ознаки інтоксикації.
  • Бешиха запалення молочної залози – почервоніння та інфільтрація шкіри грудей, її нагрубання.
  • Збільшення лімфовузлів.
  • Кров’янисті виділення із соска.

Самообстеження

Найпростіше рак грудей визначити на ранній стадії, якщо регулярно займатися самодіагностикою. Обстеження молочних залоз рекомендують жінкам уже з 20 років, оскільки виявити рак грудей можна практично в будь-якому віці. Проводять його 1 раз на місяць.

На жаль, здебільшого пацієнтка помічає зміни лише тоді, коли симптоми стають сильно вираженими: з’являється деформація молочної залози, виразки на шкірі, виділення із соска тощо. Якщо ж регулярно проводити самообстеження, зрозуміти, що в тебе рак грудей, можна набагато раніше. А раннє виявлення покращує результати лікування, у більшості випадків даючи змогу повністю вилікувати захворювання.

Нижче наведено міжнародні рекомендації, як визначити рак грудей у себе самостійно:

1. Проводити обстеження необхідно через тиждень після менструацій, що пов’язано зі зменшенням чутливості молочних залоз.

2. Обов’язково звертайте увагу на білизну. Якщо вона забруднена в місці проекції сосків, це може свідчити про виділення. Уважно огляньте ареолу (пігментоване коло навколо соска). Подивіться, чи немає на ній лущення, висипань, виразок.

3. Один зі способів, як зрозуміти рак грудей, полягає в порівнянні двох молочних залоз. У нормі вони мають бути симетричними. Встаньте перед дзеркалом і покладіть руки за голову. Уважно огляньте груди.

Звертайте увагу на такі зміни:

  • Одна грудь стала більшою за іншу (якщо раніше вони були однаковими або інша молочна залоза мала більший розмір).
  • Змінилося розташування однієї молочної залози.
  • З’явилися ділянки з натягнутою або випуклою шкірою.
  • З’явилися ділянки зі зміною кольору шкіри на одній молочній залозі.

Сама по собі асиметрія молочних залоз та їх різне відносно одна одної розташування не є ознаками злоякісної пухлини. Адже цілком імовірно, що вони були різними завжди або стали такими кілька років тому. Вчасно виявити рак грудей допомагає спостереження за молочними залозами в динаміці. Якщо асиметрія наростає і з’явилася недавно, це привід для звернення до лікаря.

4. Наступним етапом є пальпація молочної залози. Це найкращий спосіб, щоб дізнатися про рак грудей за невеликого розміру пухлини. Пальпація проводиться в горизонтальному положенні. Лягайте на спину. Грудна клітка в ділянці молочної залози, що пальпується, має бути злегка піднята. Тому під спину на стороні промацування потрібно підкласти подушку. Обмацуйте груди трьома-чотирма пальцями протилежної руки. Запам’ятовуйте «маршрут» пальпації. Якщо він буде щоразу однаковим, це допоможе вчасно виявити зміни в молочній залозі. Завершуючи самообстеження, стисніть сосок, щоб перевірити, чи немає виділень, і пропальпуйте пахвову ділянку на предмет збільшення лімфатичних вузлів.

5. Ще одним додатковим методом, як розпізнати рак грудей, є пальпація в душі. Вода змінює властивості шкіри, і пухлину іноді легше виявити. Крім того, пальці краще ковзають, що полегшує обстеження.

Якщо ви виявили ознаки пухлини, звертайтеся до лікаря. Боятися не потрібно, адже не кожна шишка в грудях це рак. Більшість патологічних утворень, які виявляють у себе жінки, не є онкологічними. Адже існують десятки інших захворювань, що виявляються з набагато більшою частотою, ніж злоякісні пухлини.

Пізні симптоми

На 3-4 стадіях симптоми й ознаки раку грудей пов’язані зі значним збільшенням розміру новоутворення, його проростання в грудну стінку та інші поруч розташовані тканини. Можуть виявлятися віддалені метастази. Вони найчастіше вражають кістки, хребет, спинний мозок, легені, печінку.

Як виглядає рак грудей, залежить від його клінічної форми. Часто захворювання виявляється тільки на 3 стадії або пізніше. У цей час пухлину можна розрізнити неозброєним оком. Вона вже проростає в грудну стінку, що супроводжується больовим синдромом. Часто з’являються при раку грудей виразки на шкірі. Можуть виникати симптоми інтоксикації.

У разі великого розміру пухлини часто відзначається прогресуюче зниження ваги, оскільки пухлина для свого зростання споживає велику кількість поживних речовин, які «забирає» з крові.

На пізніх стадіях раку грудей відкриті рани на шкірі молочної залози можуть кровоточити, гноїтися. Вони не загоюються. Новоутворення може частково розташовуватися зовні молочної залози, а не всередині неї. Із соска виділяється гній і некротичні маси. Час від часу виникають кровотечі.

При раку грудей 4 стадії симптоми також пов’язані з наявністю вогнищ метастазування. Клінічні ознаки залежать від розташування метастазів. За їхньої наявності в кістках можливі хворобливі відчуття і патологічні переломи.

У разі метастатичного ураження структур дихальної системи за раку грудей рідина в легенях спричиняє задишку і часто стає безпосередньою причиною смерті.  Можливе ураження спинного мозку з розвитком чутливих і рухових порушень, дисфункції тазових органів.